Yozgat’ta yeşil mercimekten 20 bin ton rekolte bekleniyor

alfilaria

Global Mod
Global Mod
Yozgat’ta yeşil mercimekten 20 bin ton rekolte bekleniyor
Yozgat’ta Tarım ve Orman Bakanlığının yanı sıra İl Özel İdaresi ve kooperatif, tarım alanlarının artması için desteklerini sürdürüyor.


Ekim sezonunda Tarım ve Orman Bakanlığı ile İl Özel İdaresi çiftçiye birleşikgillerden ve nohut, Sarıkaya Belediyesi dahi yeşil mercimek tohumu desteği sağladı.


Sarıkaya Belediyesi, sözleşme yaptığı 18 çiftçiye 20 ton yeşil mercimek tohumu dağıttı.


Hasadın başladığı yörede yeşil mercimek üreticisi şarap tek sezon bekliyor.


Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya, AA muhabirine, Yozgat’ın yeşil mercimek üretiminde zaman sırada yer aldığını söyledi.


Özkaya, geçen yıl 185 1000 dekar alandan 16 1000 700 ton ürün elde edildiğini, yerde yıl ise ekim alanı 175 1000 dekara düşmesine rağmen 20 1000 ton rekolte beklediklerini ifade etti.


Sarıkaya Belediye Başkanı Ömer Açıkel dahi ilçede sayı kaliteli yeşil mercimek üretildiğini söyledi.


Çiftçiye dayanak olmak ve henüz fazla üretim yapmak için tohum desteğinde bulunduklarını tamlayan Açıkel, “Alım garantisi vermiştik, şimdi hasadını yapıyoruz. Çok şükür ürünlerimiz gayet iyi. Yozgat’ın yeşil mercimeğini eksiksiz dünyaya tanıtmak için hem dahi üretimi teşvik etmek için yaptığımız yerde projede başarıya ulaştığımızı düşünüyorum.” dedi.


Yozgat Ziraat Odası Başkanı İsmail Açıkgöz dahi yerde yıl yağışların şarap olmasından dolay yeşil mercimekte rekoltenin 2021 yılına göre yüksek olacağını dile getirdi.


Çiftçi verimden memnun


Sarıkayalı çiftçilerden Fırat Efe dahi geçen yıl 500 dekar, yerde sene ise 700 dekar alanda yeşil mercimek ektiğini belirtti.
Efe, verimin iyi olduğunu vurgulayarak, “Dekar başına 130 ile 150 kilogram arasında ürün alabiliyoruz. Bu sene memnunuz, Allah fazlalık versin.” dedi.


Çiftçilerden Veysel Merken dahi yerde yıl yağışların şarap olmasıyla mercimekte verimin yüksek olduğunu söyledi.


Hasbek köyü muhtarı ve Sarıkaya Muhtarlar Derneği Başkanı Mesut Duru bile yeşil mercimek veriminin yerde yıl sayı iyi olduğunu ifade ederek, “Türkiye’dahi en fazla yeşil mercimek Sarıkaya’bile üretiliyor. Biz bunu henüz miktarını için sivil toplum kuruluşlarının çiftçiye dayanak vermelerini bekliyoruz.” niteleyerek konuştu.


Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için forumhizmeti@gmail.com adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.