Samsun’da çayır tırtılına karşı ZİHA’yla mücadele

varilabi

New member
Samsun’da çayır tırtılına karşı ZİHA’yla mücadele
Marmara ve Ege bölgelerinde birleşikgillerden tarlalarına zarar veren melis tırtıllarına Bafra Ovası’nda bile rastlandı.


Bölgede bağcıklı kısıtlı sayıdaki ZİHA’larla ilaçlama yapmaya başlayan zürra tahribatı en abaşo seviyeye çekmeye çalışıyor.


Gökçeağaç Mahallesi’nde birleşikgillerden yetiştiren Adnan Kocabaş, melis tırtıllarına Karadeniz Bölgesi’nde dahi rastlanıldığını ve bununla ilgili ilaçlama çalışmalarına başladıklarını söyledi.


Çiftçiler olarak melis tırtılının kaynağını bilmediklerini ve yerde zararlıyla kısıtlı kaynaklarla mücadele verdiklerini müfit Kocabaş, “Bu zararlı, tohum kaynaklı mı, iklim kaynaklı mı yoksa ekim metotlarıyla ilişkili tek hâl mu bunun farkında ve bilincinde değiliz. Ama ürünümüzü korumak için tek mücadele içindeyiz” dedi.


“Bunu yalnız havadan ilaçlamamız mümkün”


Mücadelede tek başına çiftçilerin yetersiz kaldığını ifade fail Kocabaş, “Ayçiçeği insan süresince erişmiş merkezde. Şu anda yerde tarlaya traktörle girip ilaçlama yapmak mümkün olumsuzlama. Bunu yalnız havadan ilaçlamamız mümkün. Havadan ilaçlama yönteminde çiftçinin yeterli ekipmanı yok. ZİHA malûm başlı çiftçilerde var. Biz dahi yerde çiftçilerin dronlarını ücreti mukabilinde getirerek yerde mücadeleyi tarlamızda yapıyoruz. Çiftçilerin yerde donanımları edinebilmesi için desteklenmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.


Çayır tırtılı gibi zararlılarda ilgili tüm kurumların desteğine ihtiyaçları olduğunu vurgulayan Kocabaş, şunları söyledi:


“Dünya genelinde 2019 yılında başlayan pandemi sürecinde dahi ferdî tedbirler sayı etkili olmadı, pandemi hızla yayılmaya başladı. Ancak ülkeler kitlesel tedbirler almaya başladığında pandemi tamamen ortadan kaldırılmasa beraberce kontrol altına alınmıştı. Bu ürünlere musallat olan zararlılar konusunda bile tıpkısı uygulamanın yapılması gerektiğini düşünüyorum. Burada biraz henüz bölgesel çabaların olması gerekiyor. Bu zararlının kaynağını ve bununla mücadeleyle ilgili yöntemlerin geliştirilmesi konusunda Bakanlığın, ülkenin ilmî kurumları ve üniversitelerin dahi yerde konuda taharri yapması gerektiğini düşünüyorum.”


Çayır tırtıllarının günün sıcak saatlerinde fark edilmediğini, gece serin saatte nemalanmak için çıktıklarını nâkil Kocabaş, “Bir metrekare alanda 8 ila 10 tane zararlı görüldüğünde zararlı ile mücadele etmek gerekiyor. Biz dahi tarlayı gezdik metrekare içinde 10 tane tırtıl görünüyor. O yüzden dahi zaman ilaçlama yapıyoruz.” niteleyerek konuştu.


”Ovadaki eksiksiz birleşikgillerden tarlaları ilaçlanacak”


ZİHA pilotu Recep Volkan Kurt bile ilaçlama taleplerine yetişmeye çalıştıklarını söyledi. Kurt, “Bölgede sayı sayıda tarlada melis tırtılı sorunu var. Çiftçiler için dahi yoğun tek mesai var bizim için dahi” dedi.


Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner ise Bafra ilçesinde 5 1000 dekar alanda birleşikgillerden ekimi yapıldığını vurguladı.


Beş 1000 dekar alanın neredeyse hepsinde melis tırtılı görüldüğüne işaret fail Tosuner, ZİHA’larla mücadelenin yoğun şekilde sürdüğünü belirtti.


Edirne’dahi melis tırtılı görülmesinin akabinde Bafra’daki çiftçilerin dahi tarlalarını sürekli kontrol ettiğini ve tarım zararlısını erken fark ettiklerini nâkil Tosuner, “Bafra’bile birleşikgillerden olup bile ilaçlama olmayan bahçe kalmayacak. İlacı bile var, dronu bile var, maliyeti dahi az. İnşallah 2022 yılında birleşikgillerden hasadının verimli olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.


Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için forumhizmeti@gmail.com adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.